تعریف سبد پروژه

تعریف سبد پروژه

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

تاریخچه پورتفولیو:

مدیریت پورتفولیوی پروژه­ ها در آغاز، پس از مفاهیم مدیریت پورتفولیوهای مالی به میدان آمد، و در طول زمان به تدریج به عنوان یک موجودیت مستقل درآمده و رشد و گسترش یافت و در محیط مدیریت پروژه به کار گرفته شد. خلاصه ای از روند این تکامل به شرح زیر است:

تئوری پورتفولیو توسط هری مارکویتز به واسطه مقاله ای با عنوان «انتخاب پورتفولیو» تبیین شد. پیش از آن سرمایه گذاران بر روی ارزیابی ریسک و سود اوراق بهادار به صورت تک به تک متمرکز بودند. تحلیل­گران سرمایه، اوراق بهاداری که دارای بیشترین و امیدوار کننده­ترین فرصت­های کسب درآمد همراه با کمترین میزان ریسک بودند را شناسایی می­کردند و یک پورتفولیو از این اوراق بهادار می­ساختند. این رویکرد منتج به مجموعه­ای از اوراق بهاداری شد که مثلا صنعت دارو یا صنعت حمل و نقل را در بر می گرفت.

مارکویتز در عوض پیشنهاد کرد سرمایه گذاران به جای اینکه فقط بر روی جمع آوری و گرد آوری پورتفولیوهایی از اوراق بهادار دارای خصوصیات جذاب ریسک و سود متمرکز شوند، تمرکز خود را بر روی انتخاب پورتفولیوها بر اساس خصوصیات کلی ریسک و سود آنها بگذارند. وی اشاره کرد که اگر بازگشت­های یک دوره برای چند اوراق بهادار متفاوت به عنوان متغیرهای تصادفی در نظر گرفته شوند، می­توان به آنها مقادیر مورد انتظار و انحراف از معیار را تخصیص داد، که این قضیه منجر به توانایی محاسبه بازگشت و بی ثباتی مورد انتظار تمامی پورتفولیوهای ساخته شده با این اوراق بهادار شد. این مدل مبنایی برای توسعه پورتفولیو شد.

پس از آن توبین (۱۹۵۸) کار مارکویتز را گسترش داده و یک دارایی با ریسک صفر را به آن تحلیل اضافه نمود. و پس از آن شارپ (۱۹۶۴) مدل قیمت گذاری دارایی­ها را ارائه داد. مارکویتز در سال ۱۹۹۰ به همراه مارتون میلر و ویلیام شارپ برای کارشان بر روی تئوری انتخاب پورتفولیو موفق به اخذ جایزه نوبل شدند. تئوری پورتفولیو بستری مناسب برای درک برهم کنش ریسک و سود به طور سیستماتیک فرا هم می­آورد و همین امر منجر به بکارگیری مدیریت پورتفولیو در بسیاری حوزه­های دیگر شد و به خصوص در مدیریت پروژه که سازمانها در یک روند افزایشی در حال بکارگیری رویکرد مدیریت توسط پروژه­ها هستند گسترش یافت. در سال ۱۹۹۳، کلیلند و کینگ دریافتند که افزایش در بکارگیری مدیریت پروژه منجر به پروژه­های بسیاری شده که خارج از حیطه مأموریت سازمان بوده، با سمت و سوی استراتژی ساز مان مربوط نیستند و برخی از آنها نیز میزان تأمین مالی بالایی داشتند که متناسب با منافع مأموریت سازمان نیستند و به همین ترتیب منافع مدیریت پورتفولیو به تدریج آشکار شده و منجر به بکارگیری آن در مدیریت پروژه شدند.

 

روند معرفی مدیریت پورتفولیو در حوزه پروژه­ها:

چنانچه اسکس  عنوان نموده است، مدیریت پورتفولیودر اواخر دهه نود، برای پروژه­های فناوری اطلاعات جذابیت پیدا کرد و نرم افزارهای گوناگونی نیز برای طبقه بندی پروژه­ها در درون پورتفولیوها به بازار آمد تا اینکه در سال ۲۰۰۶ موسسه بین المللی مدیریت پروژه PMI[1]، استاندارد مدیریت پورتفولیو را منتشر نمود. هدف از این استاندارد تمرکز بر روی مدیریت پورتفولیو است که رشته­های مدیریت طرح و پروژه را به هم مربوط نموده و در کلیه سازمانها نیز قابل اجراست.

البته تحقیقات و ابتکاراتی نیز در این مورد انجام شده است به عنوان مثال کابل (۲۰۰۴) و همکاران، مفهوم Treemap را که در سال ۱۹۹۲ در دانشگاه مریلند همراه با مفهوم ارزش کسب شده تبیین شده بود، در فرآیند مدیریت پورتفولیو اعمال کردند تا آن را قابل مشاهده سازند.

 

ریشه شناسی:

از لحاظ ریشه شناسی، واژه پورتفولیو Portfolio به کلمه ایتالیایی portafoglio برمی­گردد که خود از portare به معنی حمل کردن به اضافه foglio به معنی برگه، ورقه تشکیل شده است. بدین ترتیب معنی اصلی واژه پورتفولیو، عبارت است از: پوششی تاشونده یا روکشی منعطف که برای حمل تعدادی کاغذ، عکس یا جزوه به صورت رها و آزاد استفاده می­­شود. این واژه در اوایل قرن هجده (۱۷۲۲٫م) وارد زبان انگلیسی شده است. با کاربرد همین معنی برای حمل اسناد و مدارک دولتی، واژه پورتفولیو به دفتر و وظایف وزیر یا عضو کابینه اطلاق می­شد. اصطلاح ” مدیریت پورتفولیو پروژه” به نوعی تداعی کننده مفهوم “مدیریت پورتفولیو” در مباحث مدیریت مالی می­باشد. واژه پورتفولیو  در مدیریت مالی به معنای مجموعه سرمایه گذاری است. به عبارت دیگر، سرمایه گذاری در بیش از یک دارایی یا ورقه بهادار، مجموعه سرمایه گذاری [Portfolio] نام دارد. اصطلاح پورتفولیو اشاره به این دارد که شما پولتان را به طریقی مدیریت کنید که بازده شما را بیشینه و ریسک شما را کمینه کند؛ این امر شامل درک گزینه های متفاوت سرمایه گذاری در دسترس برای شما و انتخاب آنهایی است که به بهترین نحو به مقاصد و راهبرد کلی مالی شما دست می­یابند. توجه به اصطلاحات فنی دانش مدیریت پورتفولیوپروژه می­تواند به رفع ابهام و تصحیح اشتباه در درک مفهوم مدیریت پورتفولیو پروژه کمک کند. این اصطلاح، در آغاز در جامعه مالی و سرمایه گذاری با عنوان مدیریت پورتفولیو ابداع شد؛ که بیانگر فرآیند مدیریت دارایی های یک شرکت سرمایه­گذاری در سهام بود، و شامل برگزیدن و پایش سرمایه گذاری های مناسب و تخصیص وجوه به صورتی مناسب می­شد. این مفهوم به تدریج با تغییراتی وارد سایر زمینه­های اقتصادی و صنعتی شد و مورد استفاده قرار گرفت. پذیرش اصطلاحات فنی در سایر صنایع نظیر املاک منجربه تغییر اندک اصطلاح جهت انعکاس منظورهای مشخص شد، به طور مشابه، امروزه در بخش فناوری این اصطلاح برای مجموعه ای از پروژه­ها و طرح­ها که به صورت جمعی تشکیل گروه داده و پایش می شوند، به کار می­رود. به عبارت دیگر، اصطلاح مدیریت پورتفولیو قیاسی مناسب جهت مدیریت پورتفولیو سرمایه گذاری را متصور می­سازد زیرا هر پروژه، سرمایه گذاری منابع محدود شرکت است.

 

سبدپروژه:

سبد پروژه مجموعه­ای از طرح ها، پروژه ها یا عملیات است که به صورت گروهی مدیریت می­شوند تا بتوان به اهداف استراتژیک دست یافت. این اجزای پورتفولیو لزوما به هم مرتبط نبوده و اهداف مشترکی ندارند. این اجزای پورتفولیو کمی هستند؛ یعنی می­توان آنها را اندازه گیری، رتبه بندی و اولویت بندی نمود.در تعریفی دیگر سبدپروژه مجموعه­ای از پروژه ها، طرح ها و سایر کارهاست که یک گروه را تشکیل می­دهند تا مدیریت اثربخش آن مجموعه، دستیابی به اهداف استراتژیک کسب و کار را تسهیل نماید. ضرورتی ندارد که پروژه­ها یا طرح­های یک سبدپروژه با یکدیگر دارای ارتباط داخلی بوده و یا ارتباط مستقیم با هم داشته باشند.

پورتفولیوی پروژه را می­توان به صورت “مجموعه­ای از اجزاء، برنامه ها، پروژه­ها یا عملیات به عنوان یک گروه برای دستیابی به اهداف استراتژیک” هم تعریف کرد.

پورتفولیو برای دستیابی به یک یا چند استراتژی و هدف سازمانی بوجود آمده است  و ممکن است از مجموعه­ای از اجزای پورتفولیوی گذشته، حال، برنامه ریزی شده آینده تشکیل شده باشد. پورتفولیوها و طرح­ها دارای توانایی بالقوه لازم برای داشتن دوره­ای طولانی­تر و نیز تبدیل پروژه­های جدید به طرح یا پورتفولیو می­باشند، که این امر برخلاف پروژه­ها است که دارای آغاز و پایانی مشخص می­باشند.

 ممکن است هر سازمان بیش از یک پورتفولیو داشته باشد، که هر یک پاسخگوی یکی از اهداف و استراتژی­های سازمانی باشند. محرک­های سازمانی پیشنهادی در قالب پورتفولیوها دسته بندی می­شوند و اجزای آنها شناسایی، ارزیابی، انتخاب و تأیید می شوند. به علاوه، ممکن است پورتفولیو مشتمل بر زیرپورتفولیو نیز بشود.

در هر زمان پورتفولیو نمایانگر منظری از اجزای خود است و استراتژی و اهداف سازمانی را منعکس می­سازد؛ حتی در صورتی که پروژه­ها و طرح­های خاص درون پورتفولیو لزوما به یکدیگر مرتبط نبوده و یا اهداف مشترک نداشته باشند. اگر یک پورتفولیو با استراتژی های سازمانی همسو نباشد، عملکرد منطقی این است که سازمان انجام کار پیش روی خود را زیر سوال ببرد. پس پورتفولیو باید نمایانگر هدف، جهت و نوع پیشرفت سازمان باشد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

درج نظر